Sport to bardzo ważna sfera życia dla wielu ludzi. Dzięki uprawianiu sportu można zwiększyć swoją kondycję, poprawić sylwetkę i zdrowie. Coraz więcej ludzi decyduje się na regularne treningi w domu, ale aby móc je przeprowadzać w odpowiedni sposób, potrzebna jest odpowiednia przestrzeń.
1. Dlaczego warto mieć dedykowaną przestrzeń treningową?
Posiadanie miejsca, w którym można uprawiać sport jest bardzo ważne z kilku powodów. Po pierwsze, umożliwia to swobodne przeprowadzenie treningów o każdej porze dnia, bez względu na wyjścia i zajęcia, które mogą przeszkodzić w wizycie na siłowni. Po drugie, posiadanie przestrzeni treningowej w domu umożliwia lepszą kontrolę nad swoim treningiem, a także nad używanymi przyrządami i sprzętem, których nie musimy dzielić z innymi. Ponadto, wyręcza nas to od podążania do restrykcyjnego czasu otwarcia siłowni lub klubu fitness, co zwiększa swobodę w planowaniu czasu treningów.
1. Co powinno znaleźć się w przestrzeni dedykowanej treningowej?
Istnieją pewne elementy, które należy uwzględnić w projektowaniu takiej przestrzeni. Przede wszystkim, potrzebna jest wolna przestrzeń, w której można swobodnie wykonywać ćwiczenia. Ponadto, ważnym elementem są przyrządy i sprzęt do ćwiczeń, takie jak sztanga, hantle, ławka, maty czy piłki gimnastyczne. Stylistycznie warto zastanowić się na jaką dyscyplinę sportową mamy ochotę i dopasować do tego sprzęt. Na przykład, w przypadku ćwiczeń fitness warto dodać do przestrzeni dodatkowe przyrządy np. TRX. Bardzo ważnym elementem jest też oświetlenie, które powinno zapewnić odpowiednią widoczność i wyróżniać przestrzeń treningową na tle reszty pomieszczeń.
1. Jakie meble i akcesoria najlepiej sprawdzą się w takiej przestrzeni?
W przypadku aranżacji przestrzeni treningowej niezbędne są nie tylko przyrządy i sprzęt, ale też meble i akcesoria. Podstawowym elementem są regały lub szafki, w których można przechowywać hantle, a także miejsce, w którym można przechowywać sprzęt fitness i akcesoria. Ważnym elementem jest również lustro, które pozwala na kontrolę techniki wykonywanych ćwiczeń i samopoczucia podczas treningów. Warto też zadbać o akustykę i umieścić w pomieszczeniu głośniki lub dodać odsłuchy które pomogą w pobudzeniu energii sportowców do przeprowadzenia intensywnych treningów.
1. Aranżacja przestrzeni treningowej w zgodzie z preferencjami sportowca
Aranżacja przestrzeni dedykowanej treningom powinna zależeć od typu sportu lub ćwiczeń, jakie uprawia sportowiec. Jeśli ktoś uprawia aerobik, warto pomysleć o podłodze, która minimalizuje haniebne wyślizgi i sprzyja bezpieczeństwu podczas wykonywania ćwiczeń. Osoby trenujące siłowo powinny mieć ławkę, sztangę lub obciążenia. Z kolei sympatycy jogi z pewnością ucieszą się z dużego miejsca na maty.
1. Jakie korzyści daje posiadanie przestrzeni treningowej w domu
Posiadanie w domu przestrzeni do ćwiczeń daje wiele korzyści. Przede wszystkim oszczędza czas, który zwykle jest pochłaniany przez dojazd do siłowni. Daje to wolność w planowaniu treningów, którą bardzo doceniają osoby, które bardzo kładą nacisk na discipline treningowe. Użytkowanie przestrzeni treningowej w domu może też często przyczynić się do bardziej regularnych treningów, ponieważ bardziej zmotywujemy się kiedy widzimy miejsce w którym ćwiczymy, znamy umieszczenie sprzętu oraz mamy łatwą dostępność. Ponadto, takie rozwiązanie jest ekonomiczne, ponieważ nie trzeba wydawać pieniędzy na abonamenty do siłowni i fitness klubów.
Najnowsze komentarze