Ogrodowe wodospady.

Wodospady to zaraz po oczkach wodnych i kaskadach jedne z najpopularniejszych obiektów wodnych zakładanych w prywatnych ogrodach przydomowych. Wodospad doda ogrodowi życia i dynamizmu. Szum spadającej wody uspokaja i koi nasze zmysły. Pozwala na pełny relaks i odprężenie.

Wodospady w naszym ogrodzie.

Na wodospad można pozwolić sobie nawet w niewielkim ogrodzie. Jednak zdecydowanie lepiej będzie się prezentował w średnich i dużych ogrodach. Świetnie sprawdzi się jako na przykład ożywienie oczka wodnego bądź stawu. Ponadto dotleni on dodatkowo wodę znajdującą się w zbiorniku. Bardzo efektownie będzie prezentował się także na skarpie.

Wodospad można zbudować samemu. Budulcem może być klinkier, skały, kamienie, głazy lub nawet bale z drewna. W zbiorniku wodnym z wodospadem woda przepływa poprzez układ zamknięty. Na szczyt doprowadzana jest najczęściej elastycznym ( gumowym wężem). Potrzebna jest także pompka, aby doprowadziła wodę na szczyt wodospadu. Jeżeli chcemy , aby w naszym zbiorniku żyły rybki musimy zadbać także o napowietrzenie i filtrację. Konstrukcję wodospadu obojętnie z jakiego budulca ja wykonamy należy wzmocnić. Najlepiej użyć do tego zaprawy murarskiej. Zbiornik wodny i wodospad warto obsadzić roślinnością. Ożywi to nasz ogród oraz pozwoli nam uzyskać pożądany klimat i efekt.

Wielkość wodospadu uzależniona jest od tego ile miejsca mamy do dyspozycji oraz tego ile możemy przeznaczyć na zbiornik wodny. Nawet małe wodospady są bardzo urokliwe i nadają całkiem nowy wymiar ogrodowi.

Ludzie coraz częściej tęsknią za bytowaniem z naturą. Doceniają pozytywny wpływ przebywania na łonie natury. Dążą do tego, aby być coraz bliżej przyrody, dlatego podczas projektowania i urządzania ogrodu chcą by choć trochę był on bliski naturze. Odchodzi się już od sztuczności, która otacza nas na co dzień. Dlatego stawy, oczka wodne, fontanny, kaskady czy wodospady coraz częściej pojawiają się w prywatnych przydomowych ogródkach.

 

Author: wody.edu.pl