Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

     
    Zatoka Tajlandzka

Zatoka Tajlandzka to jedna z płytszych zatok. Znajduje się ona w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Jest także częścią Morza Południowochińskiego. Wprawdzie wody w tej zatoce są płytkie, to jednak zatoka sama w sobie jest bardzo rozległa. Zatoka Tajlandzka wcięta jest bowiem na około 720 kilometrów pomiędzy nasadę Półwyspu Malajskiego oraz południowe brzegi Półwyspu Indochińskiego.

Zatoka Tajlandzka, jak już zostało wspomniane- nie imponuje głębokością. W najgłębszych miejscach głębokość wody sięga jedynie osiemdziesięciu czterech metrów. Podobnie wynosi kwestia wpływów- nie są one imponujące. Mają one wysokość do czterech metrów. Trochę lepiej wygląda kwestia samej szerokości wejścia do Zatoki Tajlandzkiej. Wejście to posiada już bowiem jakieś czterysta metrów.

Mimo iż Zatoka Tajlandzka nazywana jest powszechnie Zatoką, to jednak niektóre źródła traktują ją jak oddzielne morze. Tak jest na przykład w przypadku Międzynarodowego Biura Hydrograficznego w Monako, które właśnie takie określenie przyjęło.

W okresie od listopada do kwietnia nad Zatokę Tajlandzką nadciągają monsuny. To one stają się przyczyną ulewnych deszczy, które padają właśnie w tym okresie. W pozostałej części roku opady przenoszą się na wybrzeże andamańskie.
 

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]