Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

     
    Zatoka Kalifornijska
 

Zatoka Kaliforniska to bardzo charakterystyczna zatoka. Po pierwsze dlatego, że jest jednocześnie duża i wąska. Leczy ona na wschodnim Pacyfiku, wzdłuż wybrzeży Meksyku (północno- zachodnie wybrzeże). Zatoka Kalifornijska ma aż 1200 kilometrów długości, a jej całkowita powierzchnia wynosi około 160 tys. km 2.

Zatoka Kalifornijska da się podzielić na dwie części-oddzielone są one od siebie zwężeniem, do którego dochodzi dzięki wyspom Tiburón oraz Angel de la Guarda. Przez to przewężenie północna część Zatoki Kalifornijskiej jest znacznie płytsza niż część południowa. Ta druga część posiada kilka obniżeń dna, które sięgają nawet trzech kilometrów. To także tereny, na których występują jedne z najwyższych na świcie pływów. W północnej części Zatoki poziom wody może średnio podnosić się nawet o dziewięć metrów.

Zatoka Kalifornijska to miejsce, w którym spotyka się prawie dziewięćset różnych gatunków ryb. Część z nich to tak zwane endemity (gatunki, które nie występują na żadnym innym terenie). Tak więc tereny te stają się wyjątkowym miejscem dla wszystkich badaczy podmorskiego życia. To miejsce, w którym poza wspaniałymi łowiskami (sardynki, krewetki itp.) można poławiać także perły.
 

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]