Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

     
    Zatoka Gwinejska

Zatoka Gwinejska to jedna z zatok, które powstały z Oceanu Atlantyckiego. To bardzo rozległa oraz otwarta zatoka. Znajduje się ona przy zachodnim wybrzeżu Afryki. Jej granice stanowią przylądki Palmas oraz Lopez. Niektóre źródła (takie jak na przykład Międzynarodowe Biuro Hydrograficzne) uznają Zatokę Gwinejską nie za zatokę, ale za zupełnie odrębny obszar morski.

Zatoka Gwinejska ma powierzchnię około 753 tys. km 2. To dość duży obszar. Zatoka Gwinejska jest także głęboka. Jej przeciętna głębokość to ponad dwa i pół kilometra. Natomiast maksymalna głębia to dokładnie 6363 metry. W porównaniu do innych zatok, Zatoka Gwinejska ma dość niewielkie pływy. Mają one wysokość do 2,7 metra.

Zatoka Gwinejska to miejsce, do którego uchodzą różne rzeki. Do najważniejszych z nich należą: Wolta, Niger, Queme, Ogowe oraz Sagana. To także miejsce, w którego obrębie znajdują się dwie mniejsze zatoki. Te zatoki to Zatoka Beninu oraz Zatoka Bonny. W obrębie Zatoki Gwinejskiej znajdują się wyspy takie jak Pagaju, Wyspa Świętego Tomasza, Bioko oraz Wyspa Książęca. Znajdują się tam także porty. Wśród nich można wymienić chociażby Abidżan, Lagos, Akra, Post Gentil czy Post Harcount.
 

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]