Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

     
    Zatoka Fundy


Zatoka Fundy to jedna z zatok Atlantyku. Umiejscowiona jest ona u wybrzeży Kanady. Można powiedzieć, że jej granice wyznaczają: prowincja Nowy Brunszwik oraz półwysep Nowa Szkocja. Zatoka Fundy nie do końca jest „samodzielną” zatoką. Należy bowiem do zatoki Maine- uważana jest przez niektórych za jej część.

Zatoka Fundy ma długość 258 kilometrów. Nie jest bardzo głęboką zatoką- wręcz przeciwnie. Głębokość dochodzi do 214 metrów. Wejście do tej zatoki ma około stu metrów szerokości. Co ciekawe, wysokość pływów półdobowych w tej zatoce jest dość duża- dochodzą one do 18 metrów. Jest to wysokość rekordowa. Podobnie bywa z kwestią zmiany poziomu wód. Mogą one w tym miejscu osiągać nawet 21 metrów, co również jest rekordową wysokością.
 
Można z całą pewnością stwierdzić, iż Zatoka Fundy jest prawdziwym cudem natury. To właśnie różnica poziomu wody pomiędzy przypływem a odpływem znacząco przyczyniła się do uzyskania tego miana. Najlepiej cud ten widoczny jest z miejsca o nazwie Hopewell Rocks (Nowy Brunszwik). W miejscu tym można przeżyć niezapomniane chwile, dosłownie chodząc suchą nogą po dnie tej Zatoki. To naprawdę piękne i niepowtarzalne miejsce, w którym można zobaczyć niesamowite stojące na dnie skały, które wyglądają jak gigantyczne grzyby.
 

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]