Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

     
    Zatoka Alaska
 

Zatoka Alaska, jak sama nazwa wskazuje, to zatoka, która znajduje się w pobliżu Alaski. Alaska, wraz z Kanadą, stały się wybrzeżem Zatoki Alaska. Znajduje się ona w północno- zachodniej Ameryce Północnej.

Zatoka Alaska należy do zatok otwartych, utworzonych przez Ocean Spokojny. Wody, które wchodzą w jej skład, należą do obszarów znajdujących się pomiędzy Półwyspem Alaska a wyspą Vancouver. Tereny te posiadają bardzie wiele wysp oraz półwyspów. Do najważniejszych z nich należą: Wyspy Królowej Charlotte, Archipelag Aleksandra, Afognak czy też Kodiak. Jeśli chodzi o temperaturę, to zimą znajduje się ona w przedziale od 2-7 oC, a w lecie wzrasta ona, by znaleźć się w przedziale pomiędzy 10- 15 oC.

Przeciętna głębokość wód Zatoki Alaska wynosi 1193 metry. Maksymalna natomiast wynosi prawie pięć kilometrów. Natomiast cała powierzchnia Zatoki Alaska wynosi 384 tys. km 2. Zatoka Alaska jest jednak na tyle głęboka i rozległa, żeby znalazło się w niej miejsce dla gatunku wieloryba, jakim jest pływacz szary. Jest tam wystarczająco dużo łososi, śledzi oraz dorszy, by doskonale rozwinęło się tam rybołówstwo. Znalazło się również miejsce na kilka portów, takich jak chociażby Rupert, Sitka, Prince, Steward itp.
 

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]