Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Ocean Spokojny, Pacyfik

nazwa angielska: Pacific Ocean

Trzy razy "naj". Największy, najgłębszy oraz najstarszy z oceanów, rozciąga się między Azją i Australią na zachód, Ameryką Północną i Południową na wschód, a Antarktydą na południe.

Powierzchnia 178 684 000 km2, tj. prawie 50% powierzchni oceanu światowego. Średnia głębokość 3957 m, maksymalna 11 034 w Rowie Mariańskim. Linia brzegowa jest mało urozmaicona w części wschodniej, natomiast bardzo złożona w części zachodniej, przeważają brzegi typu fiordowego i wybrzeża abrazyjne, zniszczone przez często występujące fale tsunami.

Obszar Oceanu Spokojnego obejmuje wszystkie strefy klimatyczne, najrozleglejsza jest strefa klimatu równikowego z temperaturami przekraczającymi 20C małymi rocznymi amplitudami temperatury oraz opadami poniżej 2000 mm.

Świat roślinny obejmuje około 20 gatunków roślin kwiatowych i około 4000 gatunków glonów. W oceanie żyje ok. 3000 gatunków ryb. Łowiska oceanu odznaczają się wysoką wydajnością, dostarczając około 60% masy połowów światowych, największą masę połowów uzyskuje się na północy Pacyfiku, gdzie znajdują się bogate łowiska rybackie, łowi się także znaczne ilości mięczaków i skorupiaków.

Pierwsza naukowa ekspedycja oceanograficzna odbyła się w 1872 -76 roku na brytyjskim statku "Challenger", podczas której badano m.in. termikę, zasolenie, skład chemiczny wód oraz geologię dna.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]