Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Ocean Indyjski

nazwa angielska: Indian Ocean
nazwa francuska: Ocean Indien
nazwa hiszpańska: Oceano Indico

Trzeci pod względem powierzchni obszar wodny świata, położony w większości na półkuli południowej między Afryką na zachodzie, Azją na północy, Australią na wschodzie i Antarktydą na południu.

Powierzchnia 76 170 000 km2. Średnia głębokość 3897 m, maksymalna 7450 m w Rowie Jawajskim. Linia brzegowa jest słabo rozwinięta, bardziej urozmaicona jedynie część północna i północno wschodnia, gdzie znajdują się prawie wszystkie morza i zatoki.

Średnia temperatura wód powierzchniowych Oceanu Indyjskiego wynosi 17C, w strefie równikowej jest stała i wynosi 29C, a na północy od równika w maju waha się od 23C na otwartym oceanie do ponad 30C na Morzu Czerwonym i Zatoce Perskiej. Średnie zasolenie wód Oceanu Indyjskiego wynosi 35%. Przezroczystość wody wynosi 40-50m.

Prądy powierzchniowe tworzą dwa wielkie systemy cyrkulacji wód znacznie różniące się od siebie, w północnej części oceanu zmieniają się sezonowo, głównie pod wpływem monsunów, natomiast w południowej części prądy wchodzą w skład stałej cyrkulacji antycyklonowej.

Główne łowiska znajdują się u wybrzeży Półwyspu Indyjskiego (makrele, ostroszowce, sardyny, płastugi), wybrzeży Afryki (śledzie, sardele, langusty), w pobliżu Australii (żółwie, strzykwy) i w strefie wód antarktycznych (wieloryby).

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]