Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     
 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Ocean Arktyczny

nazwa angielska: Arctic Ocean

Ocean między Ameryką Północną a Euroazją, obszar wodny wokół bieguna północnego, dopiero w 1953 roku został wydzielony jako oddzielny, czwarty ocean. Od Oceanu Spokojnego oddziela go płytka i wąska Cieśnina Beringa, granica z Oceanem Atlantyckim biegnie od wschodnich wybrzeży Grenlandii do Islandii, a dalej Progiem Islandzkim do wysp Owczych i Progiem Wyville'a Thomsona do brzegów Półwyspu Skandynawskiego, natomiast po zachodniej stronie Grenlandii biegnie od przylądka Chidley na północnym krańcu półwyspu Labrador do przylądka Uummannarsuaq (Farvel) na południowym krańcu Grenlandii.

Powierzchnia 14 750 000 km2. Średnia głębokość 1225, maksymalna 5527m. wody powierzchniowe Oceanu Arktycznego pod względem temperatury i zasolenia charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem przestrzennym i zmiennością sezonową.

Pod względem zoograficznym Ocean Arktyczny wchodzi w skład krainy borealnej (dzielnica arktyczna). życie tego morza jest ubogie w porównaniu z wodami antarktycznymi (3000 gatunków). Ocean jest niemal dokoła otoczony lądem i w większej części pokryty lodem, pokrywa drastycznie zmniejsza dopływ światła, a więc i produkcję żywej materii, uniemożliwia także mieszanie wód przez wiatr i wzbogacanie ich w biogeny z większych głębokości. Charakterystycznymi zwierzętami są białucha i cętkowany narwal, a także rzadki już wieloryb grenlandzki.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]