Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Żółte

nazwa angielska: Yellow Sea
nazwa chińska: Huang Hai

Część Oceanu Spokojnego, morze w zachodniej części oceanu, między wybrzeżem Chin na zachodzie i północy, a Półwyspem Koreańskim na wschodzie.

Powierzchnia 416 000 km2, średnia głębokość 39m, maksymalna 106 m. Linia brzegowa rozwinięta, największe zatoki: Bo Hai, Zachodniokoreańska, Liaotuńska; płwyspy: Szantuński i Liaotuński.

Morze Żółte leży w strefie klimatów umiarkowanych, temperatura średnia miesięczna od -6C do 28C, średnia roczna suma opadów od 500 mm do 2000 mmm (latem). Zasolenie około 32%.

Do Morza Żółtego uchodzą rzeki Huang He, Hai He, Liao He, Yalu Jiang. Wokół przylądków i wysp występują upwellingi, przyczyniające się do rozwoju organizmów morskich. Rozwinięte rybołówstwo - połów ryb: dorsze, śledzie, leszcze morskie, małży, skorupiaków i skrzykw.
Nazwa morza pochodzi od zabarwienia wody domieszkami cząstek gleb lessowych, wpływających z rzekami chin do zachodniej części akwenu.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]