Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     
 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

 



 

 
    Morze Śródziemne

nazwa angielska: Mediterranean Sea
nazwa hiszpańska: Mar Mediterraneo
nazwa francuska: Mer Mediterranee

Część Oceanu Atlantyckiego, międzykontynentalne morze pomiędzy Europą na pólnocy, Afryką na południu i Azją na wschodzie. Przez Cieśninę Gibraltarską łaczy się z otwartym oceanem, przez cieśniny Bosfor, Dardanele i morze Marmara z Morzem Czarnym, przez Kanał Sueski z Morzem Czerwonym.

Powierzchnia 2 501 500 km2, rozciągłość równoleżnikowa 3740 km, południkowa 1800 km, średnia głębokość 1438 m, maksymalna 5121 m (w Rowie Heleńskim). Linia brzegowa silnie rozwinięta. Wybrzeża sa przeważnie górzyste, jedynie afrykańskie wzdłuż Małej i wielkiej Syrty są niskie i płaskie. Dno Morza Śródziemnego jest urozmaicone, występują w nim prawie wszystkie formy rzeźby.

Morze Śródziemne leży w strefie klimatów podzwrotnikowych, klimat morza charakteryzują ciepłe zimy i lata, małe zachmurzenie i opady oraz mała wilgotność powietrza i silne parowanie. Temperatura średnia w styczniu 10C, sierpniu 25C.

Główne rzeki uchodzące do Morza Śródziemnego: Nil, Rodan, Ebro, Pad, tyber. Na wybrzeżach morza są liczne uzdrowiska nadmorskie, rozwinięte żeglarstwo turystyczne i sportowe.

Rybołówstwo - połowy sardynek, sardeli, ostroboków, barwen, makreli, tuńczyków, błekitów oraz mięczaków i skorupiaków (krewetki). Na szelfie wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego.

 

   
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]