Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 
  

 
    Morze Salomona

nazwa angielska: Salomon Sea

Część Oceanu Spokojnego, morze w zachodniej części oceanu, między Nową Gwineą a Wyspami Salomona, na północy oddzielone Nową Brytanią od Morza Nowogwinejskiego, na południu sąsiaduje z Morzem Koralowym.

Powierzchnia 755 000 km2. Średnia głębokość 2432 metry, maksymalna 9140 metrów. Liczne wyspy, największe Guadalcanal i d'Entrecasteaux. rzeźba dna urozmaicona, u wybrzeży Nowej Gwinei szeroki szelf, w środkowej części baseny - nowej Brytanii z głębokimi rowami Nowej Brytanii i Bougainville'a oraz Salomona z rowem San Cristobal, obszar aktywny sejsmicznie.

Morze Salomona leży w strefie klimatów równikowych, w lecie wieją monsunowe wiatry północno zachodnie, w zimie panuje pasat południowo wschodni, temperatura średnia od 26 do 28C, średnia roczna suma opadów >2000 mm. Cyrkulacja wód w okresie monsunu ma charakter antycyklonalny, w okresie pasatu południowo wschodni cyklonalny.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]