Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Północne

nazwa angielska: North Sea
nazwa norweska: Nordsjoen
nazwa duńska: Nordsoen
nazwa niemiecka: Nordsee

Część Oceanu Atlantyckiego, morze w północno wschodniej części oceanu , między północno zachodnimi wybrzeżami Europy (półwyspami Skandynawskimi i jutlandzkimi) a Wyspami Brytyjskimi, na północy sąsiaduje z Morzem Norweskim, na południowym zachodzie przez cieśniny Kaletańską i La Manche graniczy z otwartym oceanem, na wschodzie przez cieśniny Skagerrak, Kattegat i Duńskie lub przez kanał Kiloński z Morzem Bałtyckim.

Powierzchnia 565 000 km2, średnia głębokość 87 m, maksymalna 809 metrów (w rynnie Norweskiej). Wybrzeża różnorodne: skandynawskie - wysokie i pocięte licznymi fiordami, jutlandzkie - płaskie, z przybrzeżnymi jeziorami, południowe - niskie, lagunowe, niewysokie z licznymi zatokami.

Morze Północne leży w strefie klimatów umiarkowanych (klimat umiarkowany ciepły), temperatura średnia w lutym 3C, w sierpniu 16C. Średnia roczna suma opadów zwiększa się od 500 mm na południe, do 1000 mm na północy. Ze względu na przeważające kierunki wiatrów oraz sytuację baryczną cyrkulacja wód powierzchniowych ma charakter cyklonalny (przeciwny do ruchu wskazówek zegara). Morze Północne należy do akwenów gdzie występują silne sztormy. wysokość fal wiatrowych od 6 do 7 metrów wybrzeży kontynentu i do 11 metrów u wybrzeży Szkocji.

Do Morza Północnego uchodzą m.in. rzeki Łaba, Wezera, ren, Tamiza. Przez cały rok nad morzem unoszą się mgły. Bogata jest flora i fauna (około 500 gatunków), od lat obserwuje sie powolny wzrost żywności, spowodowany zwiększającym się dopływem soli odżywczych, poławia się śledzie, dorsze, flądry, makrele, szproty oraz małże i krewetki.

Morze Północne stanowi najbardziej ożywiony obszar dróg morskich na świecie, o największym nasileniu ruchu statków i koncentracji wielkich portów morskich, stąd biorą początek wszystkie ważniejsze  połączenia oceaniczne Europy z portami innych kontynentów.

 


   
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]