Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     
 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 
  

 
    Morze Norweskie

nazwa angielska: Norwegian Sea
nazwa norweska: Norskehavet

Część Oceany Arktycznego, morze między zachodnimi wybrzeżami Półwyspu Skandynawskiego a Szetlandami, Wyspami Owczymi, Islandią, wyspą Jan Mayen i wyspą Niedźwiedzią. Od północnego zachodu sąsiaduje z Morzem Grenlandzkim wzdłuż linii biegnącej od Przylądka Południowego na Spitsbergenie przez wyspę Jan Mayen do przylądka Gerpir na wschodnim krańcu Islandii.

Powierzchnia 1 340 000 km2, średnia głębokość 1742 m, maksymalna 3970 metrów. Wybrzeża na Półwyspie skandynawskim górzyste, silnie rozczłonkowane (liczne fiordy, wyspy, szkiery). Rzeźba dna urozmaicona, na zachodzie ciągnie się podwodny grzbiet śródoceaniczny, obejmujący Grzbiet Mohna i Grzbiet Islandzki. W środkowej części dna znajdują się dwa baseny - Lofocki i Norweski.

Temperatura najniższa w lutym od -9 do 0C, najwyższa w sierpniu od 3 do 11C. Zasolenie 34 - 35,4% na południu i 35,1% na północy. Przy przechodzeniu nad morzem niżów powstają duże fale wiatrowe i baryczne, osiągające 8 metrów, a podczas silnych sztormów 10 - 12 metrów, sztormy są szczególnie częste zimą.

Morze Norweskie jako najcieplejszy akwen Oceanu Arktycznego wyróżnia się bogactwem fauny i flory. Bogate łowiska ryb (głównie śledzi i dorszy). Wiosna biologiczna pojawia się w kwietniu i trwa 3 miesiące.

Główne porty to Trondheim, Tromso, Narwik, Bergen. Na szlefie norweskim bogate złoża ropy naftowej i gazu ziemnego. Morze Norweskie ma duże znaczenie dla komunikacji morskiej Europy Północnej.

 

   
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]