Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Koralowe

nazwa angielska: Coral Sea

Część Oceanu Spokojnego, morze w zachodniej części oceanu, przy północno wschodnich wybrzeżach Australii, sąsiaduje od północy z Morzem Salomona, od południa z Morzem Tasmana, a także z morzem Fidżi. Od otwartego oceanu oddzielają ją wyspy Santa Cruz, nowe Hebrydy oraz Nowa Kaledonia.

Powierzchnia 4 068 000 km2. Średnia głębokość około 2400 metrów, maksymalna 9174 m. Rzeźba dna bardzo urozmaicona. Osady w basenach i rowach tworzą muły globigerynowe i czerwony ił głębinowy, na płaskowyżach piaski koralowe i muły węglanowe, liczne laguny na obszarach raf mają dno pokryte osadami terygenicznymi.

Morze Koralowe leży w strefie klimatów równikowych, temperatura średnia miesięczna w styczniu wynosi 28C, a w lipcu 20-26C, średnia roczna suma opadów zmniejsza się od ponad 3000 mm w zatoce Papua do 1100-1300 mm na południu. Temperatura wód powierzchniowych waha się w granicach 23 - 26C.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]