Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 
  

 
    Morze Karaibskie

nazwa angielska: Caribbean Sea
nazwa hiszpańska: Mar Caribe.

Część Oceanu Atlantyckiego, morze między północnym wybrzeżem Ameryki Południowej i wschodnim Ameryki Środkowej a Małymi i Wielkimi Antylami, przez Cieśninę Jukatańską łączy się z Zatoką Meksykańską, przez cieśniny miedzy wyspami archipelagu Antyli z otwartym oceanem.

Klimat podrównikowy monsunowy, temperatura średnia miesięczna wynosi około 26C, średnia roczna suma opadów 3000 mm. Jedno z najcieplejszych mórz świata, temperatura wód  powierzchniowych od 28C w lecie do 25C w zimie. Zasolenie 35%.

Do Morza Karaibskiego uchodzą rzeki: Magdalena, Atrato. Warunki hydrologiczne nie są korzystne dla rozwoju fitoplanktonu. Rybołówstwo - połowy tuńczyków, makreli oraz mięczaków, w tym perłopłatów. Rozwinięta żegluga, przez Morze Karaibskie i Kanał Panamski prowadzi najważniejsza droga morska z Oceanu Atlantyckiego na Ocean Spokojny.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]