Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 
  

 
    Morze Japońskie

nazwa angielska: Sea of Japan
nazwa japońska: Nippon-Kai

Część Oceanu Spokojnego, morze w północno zachodniej części oceanu, pomiędzy wybrzeżem Azji a wyspami Sachalin, Hokkaido i Honsiu, na południu przez Cieśninę Koreańską łączy się z Morzem Wschodniochińskim, na północy przez Cieśninę Tatarką i na północy przez Cieśninę La Perouse z morzem Ochodzkim, a na wschodzie przez cieśninę Tsugaru z otwartym oceanem.

Powierzchnia 1 062 000 km2, średnia głębokość 1535, maksymalna 3669 metrów, Linia brzegowa urozmaicona, największa zatoka - Wschodniokoreańska, główne wyspy: Goto, Cuszima, Oki.

Morze Japońskie leży w strefie klimatów umiarkowanych, odmiana monsunowa, w zimie panują wiatry związane z wyżem syberyskim i niżem aleuckim, które przynoszą zimne i suche powietrze znad kontynentu. Temperatura wód powierzchniowych w lecie od 17C do 26C, w ziemie od -1C do 12C. Zasolenie od 27% do 35%.

Morze Japońskie wyróżnia się znacznym bogactwem życia, obfituje w liczne gatunki endemiczne, zarówno płytkowodne jak i głębokowodne. Jest to bardzo żyzne morze.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]