Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Irlandzkie

nazwa angielska: Irish Sea
nazwa irlandzka: Muir Eireann

Część Oceanu Atlantyckiego, morze między wschodnim wybrzeżem Irlandii a zachodnim wybrzeżem wielkiej Brytanii, z otwartym oceanem łączy się dwoma cieśninami: Kanałem Świętego Jerzego na południu i Kanałem Północnym na północy.

Powierzchnia morza wynosi 47 tysięcy km2. Średnia głębokość to 60 m, maksymalna 272 m. Linia brzegowa jest dobrze rozwinięta, liczne zatoki i estuaria.

Morze Irlandzkie lezy w strefie klimatów umiarkowanych (klimat umiarkowany ciepły); temperatura średnia miesięczna w styczniu wynosi 6C, w lipcu 15C, średnia roczna suma opadów około 1000 mm. Zasolenie około 33%.

Rozwinięte jest rybołówstwo (śledzie, szproty, dorsze, sardele) oraz żegluga, główne porty to Dublin, Belfast (Irlandia), Glasgow, Liverpool (wielka Brytania).

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]