Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     
 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Grenlandzkie

nazwa angielska: Greenland Sea
nazwa norweska: Gronlandshavet
nazwa duńska: Granlandshaft

Część Oceanu Arktycznego, morze pomiędzy Grenlandią na zachodzie, Svalbardem i Wyspą Niedźwiedzią na wschodzie oraz Islandią na południu, na południowym wschodzie sąsiaduje z Morzem Norweskim wzdłuż umownej linii biegnącej od Przylądka Południowego na Spitsbergenie, przez wyspę Jan Mayen, do Przylądka Gerpir na wschodnim krańcu Islandii.

Powierzchnia 1 195 000 km2, średnia głębokość 1641 m, maksymalna 5527 m. Linia brzegowa urozmaicona. Powierzchnia dna zróżnicowana, na zachodzie szeroki szelf, w części srodkowej Basen Grenlandzki, na wschodzie podwodny grzbiet śródoceaniczny.

Morze Grenlandzkie przecina front arktycznym oddzielający powietrze polarne na północy od powietrza subpolarnego na południu. Najwyższe temperatury w sierpniu od 1 do 8C, najniższe w lutym od -10 do -3C. Jesienią i zimą występują silne sztormy.

Główne porty: Akureyri (Islandia), Longyearbyen (Spitsbergen), Itoqqortoormiit (Grenlandia).

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]