Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Fidżi

nazwa angielska: Fiji Sea

Część Oceanu Spokojnego, morze w południowo zachodniej części oceanu, między wyspami: Fidżi, Tonga, Kermadec, Nowa Zelandia, Norfolk i Nowa Kaledonia. Powierzchnia 3 177 000 km2, średnia głębokość 2740 m, maksymalna 6948 m. N a obrzeżach liczne wyspy pochodzenia wulkanicznego i koralowego.

Morze Fidżi leży w strefie klimatów zwrotnikowych, temperatura średnia miesięczna waha się od 20 do 28C, średnia roczna suma opadów od 1000 do 2000 mm, temperatura wód powierzchniowych latem wynosi 18-26C, a zimą 13-25C. Zasolenie 35%.

Cyrkulacja wód ma charakter antycykloidalny, w części północnej wody kierują się na południowy zachód. Pływy półdobowe, wysokość do 1 m, u wybrzeży Nowej Zelandii do 2-4m.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]