Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Czerwone

nazwa angielska: Red Sea
nazwa arabska: Al-Bahr al-Ahmar

Część Oceany Indyjskiego, morze rozdzielające wybrzeża północno wschodniej Afryki od wybrzeży Azji (Półwysep Arabski), przez cieśninę Bab al-Mandab łączy się z Morzem Arabskim, przez Zatokę Sueską i Kanał Sueski z Morzem Śródziemnym.

Powierzchnia 460 000 km2, długość 1932 km, szerokość 306 km, średnia głębokość 437 m, maksymalna 3040 m. Wybrzeża są mało urozmaicone, z licznymi rafami koralowymi ,w północnej części wydłużona Zatoka Sueska i mniejsza zatoka Akaba, w południowej części występują grupy niewielkich wysp.

Morze Czerwone leży w strefie klimatów zwrotnikowych, temperatura powietrza jest bardzo wysoka przez cały rok, w styczniu w części południowej wynosi 24C, na północy 15,5C, w lipcu odpowiednio 32,5C i 27,5C.

Wymiana wody odbywa się przez cieśninę Bab al-Mandab, przy dnie wypływa rocznie około 9000 km3 silnie zasolonej wody. Przezroczystość wody jest bardzo duża (do 50 m), a barwa wody zielononiebieska. W Morzu Czerwonym występuje bogata i różnorodna fauna i flora, zyje tu około 1000 gatunków ryb tropikalnych i 400 gatunków koralowców. Jest to morze jałowe o znikomej wydajności rybackiej.

Nazwa morza wywodzi się od zabarwienia wód przez okresowe, masowe pojawianie się gatunku sinic, zawierających czerwony pigment lub od czerwonych skał znajdujących się po obu stronach wyjścia z morza. W starożytności nazwane Sinus Arabicus.

 

   
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]