Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 
  

 
    Morze Czarne

nazwa angielska: Black Sea
nazwa bułgarska: Czerno more

Część Oceanu Atlantyckiego, morze między południowo wschodnia Europą a Azją Mniejszą, przez cieśninę Bosfor, morze Marmara i cieśninę Dardanele łączy się z Morzem Śródziemnym, przez Cieśninę Kerczeńską z Morzem Azowskim.

Powierzchnia 422 tysiące, rozciągłość równoleżnikowa 1150 km, południkowa 580 km. Średnia głębokość 1315m, maksymalna 2258 metrów. Linia brzegowa słabo rozwinięta, z wyjątkiem części północno zachodniej, gdzie występują liczne zatoki.

Północna część morza leży w strefie klimatów umiarkowanych ciepłych, typu kontynentalnego, południowa w strefie klimatów podzwrotnikowych. Temperatura wód powierzchniowych od 7C w zimie do 25C w lecie. Zasolenie w części środkowej w warstwie powierzchniowej 18%, w głębinowej 23%, przy ujściach rzek 6%.

Rozwinięte rybołówstwo, w morzy żyje 18 gatunków ryb, połowy miedzy innymi sardeli, ostroboków, makreli, ryb jesiotrowatych oraz mięczaków i glonów. W północno zachodniej części złoża ropy naftowej. Główne porty to Odessa (Ukraina), Sewastopol, Noworosyjsk (Rosja), Konstanca (Rumunia), Warna Burgas (Bługaria), Trabzon (Turcja). Na wybrzeżach liczne uzdrowiska o znaczeniu międzynarodowym.

Zanieczyszczenie głównie w części północno zachodniej.
W starożytności morze było nazywane Pontus Euxinus.

 

   
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]