Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     
 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Bałtyckie

nazwa angielska: Baltic Sea
nazwa szwedzka: Ostersjon
nazwa niemiecka: Ostsee

Część Oceanu Atlantyckiego, morze w północnej europie, jego zachodnia granica przebiega na południe cieśniny Sund i progiem podwodnym ciągnącym się do przylądka Gedser (Dania) do przylądka Darsser u wybrzeży Niemiec. Cieśniny Duńskie (Kattegat, Wielki Bełt, Mały Bełt, Sund) łączą Morze Bałtyckie ze Skagerrakiem i Morzem Północnym.

Powierzchnia Morza Bałtyckiego wynosi 415 tysięcy km2 (z Cieśninami duńskimi). Średnia głębokość 52 metry, maksymalna 459 metrów (w głębi Landsort). Morze Bałtyckie powstało u schyłku epoki lodowcowej, po ustąpieniu lodowców jego zasięg i charakter ulegały zmianom w zależności od zmian klimatycznych oraz ruchów skorupy ziemskiej.

Morze Bałtyckie ma kształt wydłużony, nieregularny, z licznymi głęboki zatokami (największe to Botnicka, Fińska, Ryska na północny wschód i wschód, mniejsze to Gdańska, Pomorska na południe) i mieliznami. Wybrzeża są urozmaicone i różnorodne (klifowe, szkierowe, fiordowe, wydmowe, mierzejowe, zalewowe).

Fauna Morza Bałtyckiego jest bliska atlantyckiej, ale bardziej zubożała z powodu zbyt niskiego zasolenia. Występują tu gatunki typowo morskie jak i gatunki słodkowodne. Morze jest stosunkowo żyzne, o wydajności powyżej 30kg/ha. Poławia się węgorze, śledzie, łososie, dorsze, płastugi, szproty.

Wody Morza Bałtyckiego są silnie zanieczyszczone, strefy występowania siarkowodoru i martwych osadów z każdym rokiem powiększają swój zasięg.

 


   
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]