Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Bali

nazwa angielska: Bali Sea
nazwa malajska: Laut Bali

Część Oceanu Spokojnego,

między wyspowe morze w zachodniej części oceanu, między wschodnim krańcem Jawy a zachodnia częścią Sumbawy, na północy od wysp Bali i Lombok i na południu od wysp Kangean, sąsiaduje z morzem Jawajskim i Flores.

Powierzchnia około 40 000 km2. Średnia głębokość 800 m, maksymalna 1589 m. Od południa obramowane potężnymi i aktywnymi wulkanami. Stanowi niewielką nieckę pokrytą osadami terygenicznymi i tufami wulkanicznymi.

Morze Bali leży w strefie klimatów równikowych (odmiana monsunowa). Morze jest bardzo ciepłe, temperatura wód powierzchniowych wynosi 28C, zasolenie 33%. Pływy mieszane nieregularne, wysokości do 1,7m. Reżim hydrograficzny silnie powiązany z sąsiednimi morzami. Główny port Surabaya.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]