Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Arafura

nazwa angielska: Arafura Sea
nazwa malajska: Laut Arafur

Część Oceany Indyjskiego, morze w zachodniej części oceanu, między pólnocnym wybrzeżem Australii a wyspą Nowa Gwinea, na wschód przez Cieśninę Torresa łączy się z Morzem Koralowym, na zachodzie sąsiaduje z morzami Timor i Banda.

Powierzchnia 1 017 000 km2. Średnia głębokość 154 m, maksymalna 3680 (w rowie Aru).

Morze Arafura leży w strefie klimatów równikowych (odmiana monsunowa). Morze jest ciepłe, temperatura wód powierzchniowych wynosi około 27C, zasolenie 34%. Prądy powierzchniowe w części północnej sa niereguralne i niestałe, w części południowej w zimie sa skierowane przeważnie na zachód, w lecie woda odpływa do Iceanu Indyjskiego bądź do Morza Koralowego.

Do Morza Arafura uchodzą rzeki: roper, Leichhard, Gilbert, Mitchell, Flinders, Digul, Mapi. Przebiegają ważne szlaki żeglugowe: Manila-Sydney, Singapur-sydney.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]