Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 

  

 
    Morze Arabskie

nazwa angielska: Arabian Sea
nazwa arabska: Al-Bahr al-Arabi

Część Oceany Indyjskiego, morze w północno zachodniej części oceanu, między półwyspami Somalijskim, Arabskim i Indyjskim, na zachodzie przez Zatokę Omańską i cieśninę Ormuz łaczy się z Zatoką Perską, przez Zatokę Adeńską i cieśninę Bab al-Mandab z morzem Czerwonym, wcina się w głąb kontynentu azjatyckiego kilkoma wąskimi zatokami.

Powierzchnia 4 832 000 km2, średnia głębokość 3006 m, maksymalna 5803 metry. Wysp na morzu jest mało, główne to Sokotra, Masira, Kuria Muria. Rzeźba dna jest bardzo skomplikowana.

Morze Arabskie leży w strefie klimatów zwrotnikowych (odmiana monsunowa). W zimie panuje tu monsun północno wschodni, w lecie monsun południowo zachodni. W zimie średnia temperatura wynosi 25C przy krańcach południowych i 20C przy północy, w lecie wzrasta do 30C. Morze jest bardzo ciepłe, w lecie temperatura wód powierzchniowych wynosi nawet 35C. Zasolenie 35-41%.

Do Morza Arabskiego uchodzą rzeki: Narbada, Indus, Tapi. Bogata i różnorodna fauna i flora. Morze dośc wydajne pod względem rybackim; rybołówstwo sezonowe (tuńczyki, serdele, krewetki), głównie na obszarach występowania upwellingu, w zimie u wybrzeży Półwyspu Indyjskiego, w lecie u wybrzeży Afryki i Półwyspu Arabskiego.

 

   
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]