Wody Świata www.wody.edu.pl
 

   Strona główna   Na skróty:   Oceany   |   Morza   |   Zatoki   |   Cieśniny

Dodaj serwis do ulubionych

 
     

 

Wody Świata (wody.edu.pl) to serwis internetowy stanowiący kompendium wiedzy na temat światowych wód, szczególnie mórz oraz oceanów. W niniejszym opracowaniu zawarto również ciekawostki spis i charakterystykę światowych zatok i cieśnin. Wszystkie ujęte wody na świecie są wyczerpująco opisane zarówno pod względem geograficznym jak i oceanograficznym.

 
  

 
    Morze Adriatyckie

nazwa angielska: Adriatic Sea
nazwa włoska: Mar Adriatico

Część Oceanu Atlantyckiego, morze w północnej części Morza Śródziemnego, wcinające się w głąb lądu europejskiego między Półwysep Apeniński i Półwysep Bałkański, na południu przez cieśninę Otranto i Morze Jaońskie łaczy się z Morzem Sródziemnym.

Powierzchnia wynosi 144 000 km2. Średnia głebokość 250 m, maksymalna 1230 m. wybrzeża silnie rozczłonkowane, liczne zatoki, największe: Wenecka, Triesteńska, Rijecka, Kotorska, Drińska.

Klimat podzwrotnikowy typu śródziemnomorskiego. Temperatura wód powierzchniowych od  7C w zimie do 26C latem. Zasolenie waha się od 4 do 39%.

rybołówstwo: tuńczyki, sardyn, makreli. Na szelfie złoża ropy naftowej i gazu ziemnego (eksploatowane u wybrzeży Włoch). Liczne kąpieliska o znaczeniu międzynarodowym. Morze jest znacznie zanieczyszczone, szczególnie w częsci północno zachodniej przez wody Padu.

     
     
 

 (c) 2007 by Wody Świata www.wody.edu.pl - opisane i scharakteryzowane cieśniny, zatoki, morza i oceany. [Kontakt  z serwisem]